Home » Eğlence » Biz Böyle Büyüdük

Biz Böyle Büyüdük

biz-böyle-büyüdük
Biz böyle büyüdük

Biz Böyle Büyüdük

Çocukluğumuzda sabah erken kalkar mahallede arkadaşlar ile toplanırdık.O zamanlar bizim için yaz kış farketmezdi biz böyle büyüdük.

Çocukluğumuzda sabah erken kalkar mahalle de arkadaş lar ile toplanırdık.O zamanlar bizim için yaz kış farketmezdi biz böyle büyüdük.Taki akşam olup annelerimiz hadi yeter eve gel artık diyene kadar sokaklardaydık.

Evde yemek hazırlanır yemeğe çağrılır fakat kendimizi öyle kaptırırdık ki yemeğe bile gitmezdik.Elimize bir ekmek alır salça sürer yada domates ile sokakta ekmeğimizi yerdik o salçalı ekmeğin tadı bile o zamanlar bambaşkaydı işte biz böyle büyüdük.Arkadaşlarımızla o geçen günlerimiz çok başkaydı.

Sabahtan akşama kadar oyun oynar, düşer toz çamur içinde olur yaralanır,  yinede kalkıp bir şey olmamış gibi devam ederdik.

Bizim çocukluğumuz çok güzel di be abi  misket,taso,futbolcular’dan oluşan kartlarımız vardı, arkadaşlarımız ile ortak olurduk öyle yütüp yütüp kaçmak yoktu bizde bu kartları biriktirir hediye kazanacağız hayalleri kurardık.

Biz çocukluk yıllarımızda çok mutluyduk özledik o günleri be abi.Her kez birbirini tanır sever dostluk ve yardımlaşma vardı şimdi kimse kimseyi tanımaz, yardım etmez oldu.Her akşam evlerde toplanılır sohbetler edilir çay içilirdi.O zamanlar komşuluk vardı şimdi o da yok oldu.

Bizi bakkal’a ekmek almak için yolladıkların da üste kalacak olan paradan ne alacağımızı düşünerek mutlu bir şekilde bakkala giderdik.Bakkal’dan dövmeli sakız alır bu dövmeleri yapıştırırdık,Bunu gizli gizli yapardık.

Aldığımız futbolcu kartları vardı.Bu kartlarda rakamlar olurdu bu kartlar ile oyun oynardık aynı olan takımlar yada üstündeki numaralar ile kazanır yada kaybederdik.Okul’da, tenefüsler’de bile bu kartlar ile oynardık gizli saklı

Okuldan çıkınca cebimizde bilye’ler ile başka mahallelere gider bilyelerimizin daha çok olmasını ister bilye oyunları kuytu ya sokma,bilyeleri yan yana dizerek onları devirmeye çalışırdık çok zevkli oyunlardı o günlerimizi özledim.

Mahalle maçları yapardık mahalle maçlarında sürekli kavga çıkar maç bir türlü tamamlanamazdı ya dayak yerdik yada atardık biz çocuktuk  o zamanlar çok yaramazdık.Çocukluğumu çok özledim, keşke hep çocuk kalabilseydik.

Oynadığımız maçlarda kurallarımız olurdu üç korner bir penaltıydı.Maçlarda gol olduğunda Abi gol dediğinde gol değil dediyse gol değildi bu yüzden çok maç kaybetmişizdir maçlarımızda devre aralarında kaleleri değişirdik.

10 da devre 20 de maç biter derdik ama hiçte dediğimiz gibi olmaz ya kavga çıkar maçlar’da yada doyamaz’dık, yorulmaz’dık oynamaya işte çocukluğumuz böyleydi,bizim biz böyle büyüdük, keşke şimdi çocuk olsaydım.

Kavgalarda yırtılan gömlek,yaralanmalar evde yediğimiz fırçalar bizi yinede akıllandırmazdı.Biz çocuktuk yediğimiz dayagı acısını unutmaz başka bir maçta yada karşılaştığımız yerde telafi etmeye çalışırdık.

Mahallemizde arkadaşlar ile çelik çomak,yakar top,saklambaç gibi oyunlar oynar saat hiç umrumuzda olmazdı  eve çağrılır ama gitmek istemezdik sokakta olmak arkadaşlarla birlikte olmak bambaşkaydı o günler keşke geri gelse getirebilsek.

Okuldan gelir çantamızı atar hemen sokağa fırlar arkadaşlar ile  buluşmaya gider derslerimizi yapmazdık,bu yüzden çok dayak fırça yedik velilerimiz okula bizleri şikayete çağrılırdı işte biz böyle büyüdük özledim ben o yılları.

Ödevleri belediye kütüphanesinde kitapları kurcalar,bulur öyle yapardık internet yoktu imkanlar kısıtlı şimdi aradığımız her şeye her bilgiye çok kolay ulaşabilir olduk.

Cebimizde para olmazdı sinemaya gitmek ister ama giremezdik çok kez kaçak sinemaya girip film izledik.Şimdi paramız olsa bile sinemaya gidecek zamanımız yok neden acaba ?

Akşam eve geldiğimizde babamız işten gelirken elindeki poşette ne var ne yok merak ederdik.Akşam yenen yemekten sonra şimdiki gibi saçma sapan yapımlar yerine adile naşit uykudan önce programı’nı seyreder ondan sonra yatmamız söylenirdi tv siyah beyaz gece 12 den sonra istiklal marşı okunur ve kapanırdı.

Sabahları tv de ki çizgi filmleri bekler onları izlerdik öyle zamanımız geçerdi hele pazar kahvaltıları’nı red kit çizgi filmi ve kovboy filmleri‘ni izleyerek yapardık özledik o günleri be abi.Çocukluk yıllarımızda ağaçtan düşüp kolumuzun çıkması maçlarda sakatlanmamız bile bizi caydıramazdı haylaz yaramaz çocuklar’dık.

O zamanlar bir şekere tüm yorgunluğumuzu yaşanan sıkıntılarımızı bile unuttuğumuz o günlerin geri gelmesini kim istemezki?

Artık hayat ve yaşamak o kadar zor bir hal aldı ki bir çoğumuzun kredi kartı borcu,kimimiz sınavların telaşında,çoğumuz hayata tutunabilmek ve iyi bir yaşam için iş koşuşturmaları yüzünden nefes bile alamazken çoğumuzun kurduğu hayaller bir yerlere gele bilme çabaları hep vardı ama hayallerimiz çoğumuz için gerçek istediğimiz gibi olmamış olabilir.

Temiz saf ve mutlu birer çocuklardık o zamanlar arkadaşlarımızla olduğumuzda yüzümüzdeki o mutluluk geçen o güzel günler gezmeler artık geri gelmeyecek be abi yaşlanıyoruz.Şimdi bakıyorumda bizim yaşadıklarımız çocukluk yıllarımızdan şimdiki çocuklar’da eser yok.

Yaşam mücadelesi,mutluluklar üzüntüler tebessümler yaşanan tüm sıkıntılar ile boğuşur olduk şimdi hayat mücadelesi o zamanlara göre belkide çok farklı ama hayat devam ediyor işte devam’da edecek.

Tüm bunların üstesinden gelebilmek yüzünden çocukluk yıllarımız ve saflığımız özler olmuşuz.Büyüyünce anladık ki Dünya aslında gözlerimizle gördüğümüz gibi öyle saf ve temiz değilmiş.

Hep düşünüyorum biz mi Dünya’yı kirletiyoruz yoksa Dünya’mı bizi?

Kirli olan Dünya’mı yoksa bizmi yiz?

Tabiki iyi biliyoruz aslında Dünya’yı kirletenlerde bizleriz.O yüzden o saflığı,temizliği,mutlu olmayı yine bizler özlüyoruz.Ne dersiniz belki’de eskisi gibi çocuk olmak, belkide hala bizim ellerimizde.

İnternetten Ayda 1000 TL Nasıl Kazanılır

About admin

2009 yılından beri internette iş imkanları'nı araştırıp benimde buy yöntemler sayesinde yaptığım işlerde internetten parakazanma yolları hakkında en güncel ve güvenilir parakazanma kaynaklarını sitemizde tanıtacağız.

Check Also

TP-LINK Neffos C5L İndirimli Satın Al

TP-LINK Neffos C5L İndirimli Satın Al Akıllı telefon olarak kendine çok iyi yer edinen TP-LINK …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super